SVETLO V INTERIÉRI – Ako si správne vybrať osvetlenie, a na čo nezabudnúť ?


Svetlo je dôležitou súčasťou nášho bytia, bez svetla, v jednoduchosti povedané, by sme vlastne nič nevideli. Preto je výber osvetlenia domu, bytu, či pracovného prostredia veľmi dôležitý a netreba ho zanedbať. Svetlo v interiéri vnímame automaticky, podvedome, málo kto si uvedomí, že svetlo má vplyv nie len na to ako vnímame všetko okolo nás, ale že nás ovplyvňuje aj po psychickej stránke, naše pocity, nálady, celkovo náš vývin… Dobre zvolené osvetlenie nám dáva psychickú pohodu, sústredenosť a v neposlednom rade si nekazíme oči. Dôležité je pri výbere osvetlenia zvážiť aj okrem nie zanedbateľného výzoru svietidla aj jeho intenzitu a farbu svetla v závislosti od funkcie miestnosti. Pri riešení osvetlenia nesmieme zabudnúť aj na vlastnosti povrchu materiálov. Všeobecne platí, že tmavé farby a štruktúrované povrchy svetlo pohlcujú a opačne  svetlo odrážajú hladké a lesklé povrchy. Farba svetla je dôležitá, pretože zvýrazňuje odtieň farby, na to netreba zabudnúť!

Vo všeobecnosti sa pri interiéri bavíme o teplom, neutrálnom a studenom tóne svetla. Každému vyhovuje niečo iné, je to individuálne, ale väčšinou sa v obytných interiéroch ako sú byty a domy používajú teplejšie spektrá (2700 – 3000 K, do 4000 K), ktoré navodzujú atmosféru „tepla domova“ a ľudský organizmus pri nich dokáže lepšie zrelaxovať. Chladnejšie spektrá (4000 – 5000 K) sa používajú v kancelárskych priestoroch, v obchodných prevádzkach a v exteriéri. Vhodné, a v poslednej dobe veľmi obľúbené, sú svietidlá, ktoré majú funkciu regulácie intenzity a farby svetla, nakoľko veľa krát sa jedna miestnosť okrem bývania využíva aj ako pracovný priestor a každá z týchto funkcií má iné požiadavky na osvetlenie.

Osvetlenie priestoru môžeme riešiť jedným (centrálnym) alebo kombináciou viacerých svietidiel, záleží od účelu miestnosti. Typy osvetlenia rozlišujeme zapustené, prisadené, závesné ale aj doplnkové osvetlenia vo forme nástenných svietidiel, voľne stojacich svietidiel alebo v podobe LED pásov na podsvietenie podhľadov, nábytkov, atď.,  ktoré majú buď akcentačný alebo náladový charakter na doplnenie atmosféry, ktorú chceme v danom priestore.

To je zhruba všetko z našich rád, ako postupovať pri výbere osvetlenia a budeme sa tešiť ak nám prejavíte dôveru a radi Vám v spolupráci s našimi dodávateľmi pomôžeme práve s Vaším novým bývaním a výberom osvetlenia v ňom.